Srpska kuhinja nije poznata širom sveta kao što je to, recimo Italijanska, ali je sigurno jedna od omiljenih kuhinja svim onim gurmanima, ljudima koji uživaju u ukusu hrane i vole obimnije porcije. Stranci naročito to primećuju i prosto su oduševljeni ne samo našom kuhinjom, već i gostoljubivošću.
Svaki deo Srbije ima da ponudi za sebe svojstvene specijalitete, čija priprema je usko povezana sa najzastupljenijom poljoprivrednom proizvodnjom određenog kraja. To uglavnom važi za jednostavne recepte koji vode poreklo još od pre nekoliko stotina godina i predstavljaju upečatljiva nacionalna jela.
Pored toga širom Srbije prisutni su tradicionalni recepti kojima su pomalo dodavane finese i sastojci drugih kuhinja, pa su sama jela kompleksnija, sastoje se od više namirnica i zahtevaju veštiju pripremu.
U nastavku teksta saznajte koja 3 specijaliteta sa juga Srbije koje morate isprobati i kako ih možete napraviti kod kuće.
#1 Užljevik – starinsko jelo juga Srbije
Užljevik je jedno od najpoznatijih starinskih jela domaće kuhinje, poreklom sa juga Srbije, gde se od davnina sprema sa crnim lukom i masnim sirom. Danas se priprema sa malo više opcija i sastojaka, ali je i dalje zadržalo svoju prvobitnu formu. Novi recepti uključuju krompir, papriku, jaja i začine, a mi smo za vas pripremili recept sa paprikom.
Potrebni sastojci za užljevik su:
- 1,5 kg pečene paprike bez semenki
- 2 jaja
- 180 g kisele pavlake
- rendani kačkavalj
- so i drugi začini po izboru
U pleh ili glinenu đuvečaru ravnomerno rasporedite paprike u slojeve, soleći svaki sloj. Zatim umutite jaja i pavlaku, pa prelijete paprike njima, a na kraju pospite rendanim kačkavaljem. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni i poslužite nakon pečenja.
Užljevik servirajte sa kiselom pavlakom, ako volite svežiji ukus ili uz domaću pogaču.
#2 Propeć – čuvena pita sa svinjskom masti
Pita vrlo jednostavnih sastojaka, ali čvrsto vezana za istoriju i tradiciju južnih krajeva naše zemlje. Naizgled slična kao i sve druge, vrlo je specifičnog načina pripreme i udela sastojaka, ukusa i načina serviranja.
Ako se nađete u okolini Niša, obavezno morate probati propeć koji se pravi sa dugom tradicijom u restoranima ovih krajeva. Ukoliko pak od kuće čitate ovaj tekst, možete se oprobati u njegovoj pripremi uz recept koji smo vam pripremili.
Sastojci:
- 200 g sira za pitu
- 6 jaja
- ½ litre mleka
- 500 g testa sa kvascem za hleb
- 100 g rastopljene, vrele svinjske masti
- so
Testo zamesiti pa podeliti na osam loptica, svaku spljosnuti i razvući na veličinu dna tanjira. Na prvu sipati dve kašike vrele masti, pa posuti brašnom. Preko nje naređati tako još dve kore, ali poslednju ne posipati mašću.
Kako smo iskoristili prve četiri loptice tako i druge četiri.
Sada imamo dve gomile testa koje razvlačimo tako da budu veće od posude za pečenje, a posuda je potrebno da bude srednje veličine, nikako mala.
Jednu koru razvučemo preko posude, tako da joj krajevi vire van. Preostale sastojke pomešamo, ali ne mutimo mnogo, pa polovinu smese sipamo preko kore. Unutar razvučene kore zgužvamo drugu koru, a zatim prelijemo ostatkom smese. Povučemo krajeve donje kore ka sredini pleha, ali ne zatvorimo je skroz, pa prelijemo ostatkom masti. Pečemo pola sata na 250 stepeni.
#3 Kapama – jelo koje su Turci preuzeli od Srba
Još jedan specijalitet za koji verovatno niste čuli, koji se tradicionalno pravi u proleće i leto, kada imamo zelje, koprivu, spanać i sličan zeleniš, ali i mladu jagnjetinu. Kapama je jedno od retkih jela koje su Turci preuzeli od Srba, za šta je pored jagnjetine zaslužna i fina priprema i bogatstvo ukusa.
Ukoliko želite da probate da napravite ovaj specijalitet kod kuće, slobodno pokušajte, ako su uspeli Turci, i vi ćete.
Potrebni sastojci:
- 1 kg jagnjetine
- 1 kg zeleniša (najbolje spanać)
- 3 veze mladog crnog luka
- 2 čena belog luka
- 1 glavica crnog luka
- ulje, so i aleva paprika
Isecite meso na komade, usolite i uvaljajte u brašno, pa bacite na vrelo ulje. Sitno iseckajte sav luk i dodajte mesu, malo propržiti, pa dodati vodu, poklopiti i dinstati pola sata na tihoj vatri. Skuvajte zeleniš i procedite, zatim i njega dodajte u tiganj. Na sve to dodajte kašičicu aleve paprike i kašiku brašna, umešane, promešajte i ostavite da se krčka još 15 minuta.
Dobili smo kapamu, koju možemo servirati dok je topla, a najbolje sa punomasnim kiselim mlekom.
To su bila 3 izdvojena specijaliteta sa juga Srbije koja morate probati ako se nađete u blizini. Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da ćete probati neko od opisanih tradicionalnih jela čim se za to ukaže prilika.